Femeile acţionează şi câştigă

Descriere: Proiectul „Femeile acţionează şi câştigă” s-a desfăşurat în perioada 2010 – 2015. Acesta a contribuit la formarea şi dezvoltarea abilităţilor antreprenoriale ale femeilor din Moldova, prin participarea la sesiuni de instruire dedicate, oferirea asistenţei individuale pentru planificarea activităţilor generatoare de venit, precum şi asigurarea cu echipamentul şi materia primă necesară lansării acestora.

Scopul proiectului a fost de a contribui la abilitarea socio-economică a femeilor vulnerabile din localitățile rurale, victime ale violenței domestice, ale traficului de ființe umane sau lipsite de oportunităţi, astfel încât acestea să poată să îşi asigure în mod independent minimum necesar de trai.

Beneficiari: Peste 1 500 de femei din 16 raioane şi oraşe ale ţării

Parteneri: Proiectul a fost implementat de către UNFPA în 2011 – 2012 şi de către Asociația Obștească „Demos” în 2013-2015, cu suportul financiar integral al Fundației Orange Moldova, în parteneriat cu Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale și Familiei al Republicii Moldova.

Găsiţi aici detalii rapoartele pentru ediţiile 2011, 2012, 2013, 2014 şi 2015.